El nou responsable de SmartThings parla de la matèria i el futur de la llar intel·ligent


La casa intel·ligent està a punt de canviar. Aviat, no hauràs de triar una bombeta intel·ligent o un pany de porta només perquè funcioni amb el teu altaveu intel·ligent. En canvi, podreu comprar un dispositiu intel·ligent, portar-lo a casa i funcionarà amb qualsevol assistent de veu o aplicació que trieu. Almenys, aquesta és la promesa que hi ha darrere Matter, un nou estàndard creat per Samsung, Google, Apple i Amazon. El més important és que no us bloquejarà a la plataforma que heu triat. Si decidiu que voleu canviar a SmartThings des de Google Home o anar amb Amazon Alexa a través d’Apple HomeKit, us poden acompanyar qualsevol dispositiu habilitat per Matter.

Aquest canvi a la llar intel·ligent significa que les principals plataformes que ens ajuden a fer funcionar els nostres dispositius connectats també estan canviant. El Verge es va asseure amb Mark Benson, el recentment nomenat cap de SmartThings EUA, el braç de domòtica de Samsung, per conèixer els seus plans per adoptar Matter.

Mark Benson, el nou cap de Samsung SmartThings EUA, a l’escenari del CES 2022 discutint els plans per a l’adopció de Matter.

Fundat fa 10 anys a Kickstarter, SmartThings és un dels únics concentradors de casa intel·ligent de consum autònoms dels primers dies del boom de la casa intel·ligent de bricolatge. que encara està viu i patada. Va construir el seu negoci a partir de la capacitat del seu hub homònim per connectar dispositius de diferents fabricants, cosa que us permet controlar-los tots amb una aplicació.

Tot i que hi ha més “centrals” que ho fan avui (inclosos Amazon Alexa i Google Home), el concentrador SmartThings és un dels pocs dispositius a nivell de consumidor amb diverses ràdios, incloses Wi-Fi, Zigbee i Z-Wave, que li permet controlar una gamma molt més àmplia de dispositius domèstics intel·ligents. També funciona amb serveis de programari núvol a núvol i és una de les plataformes domèstiques intel·ligents més compatibles. També hi ha suport d’assistent de veu tant per a Amazon Alexa com per a Google Assistant, així com per a Bixby de Samsung.

Adquirit per Samsung el 2014, SmartThings s’ha convertit en la plataforma principal del gegant de l’electrònica per a dispositius connectats. L’aplicació està preinstal·lada a tots els telèfons Samsung i, si compreu qualsevol aparell Samsung connectat, com ara una nevera, un televisor o una rentadora, haureu de descarregar l’aplicació SmartThings per utilitzar qualsevol funció intel·ligent. L’aplicació funciona tant en telèfons iOS com Android i inclou una de les plataformes d’automatització més potents.

Des de l’adquisició, Samsung s’ha allunyat de la fabricació de qualsevol maquinari SmartThings, descarregant tant el concentrador autònom com molts dels sensors al fabricant de dispositius Aeotec. La companyia ha dit que està centrant tots els esforços en l’aplicació SmartThings i donant suport als productes connectats de Samsung mitjançant programari.

El 2021, va llançar les seccions Cuina, Cura de l’aire, Cura de la roba i Cura de les mascotes de l’aplicació SmartThings per ajudar els usuaris dels productes Samsung a treure el màxim profit dels seus aparells connectats, i una secció d’Energia intel·ligent i Cura de la llar per controlar l’ús i el manteniment d’energia. necessitats dels electrodomèstics Samsung.

L’aplicació SmartThings de Samsung funciona tant amb dispositius connectats de tercers com amb aparells intel·ligents de Samsung.
Imatge: Samsung

Aquesta entrevista ha estat lleugerament editada i condensada per a més claredat.

On vols portar la plataforma SmartThings ara que la dirigeixes?

Mark Benson: Molts han canviat a la indústria des del llançament de SmartThings. Arquitectònicament, la plataforma també ha hagut d’evolucionar. Hem estat treballant per configurar la plataforma per a l’escala i la flexibilitat en el futur.

Hi ha moltes coses interessants passant a l’espai de la llar intel·ligent. Els consumidors mai han estat més disposats a afegir dispositius intel·ligents a les seves llars. Amb la pandèmia, la gent està redescobrint i reimaginant com podria ser la seva llar i com la poden millorar, cosa que es tradueix en una il·lusió per les coses de la llar intel·ligent.

SmartThings és realment al centre d’aquest moviment on estem des del 2012. I crec que tenim una oportunitat única de reunir els nostres socis per comprometre’s amb el nou estàndard de la indústria, Matter. Finalment, la indústria ho ha reconegut [that connectivity] ha estat una barrera per a l’adopció.

Crec que, d’aquí a 10 anys, mirarem enrere aquest any com un punt d’inflexió de la indústria: un canvi fonamental en la manera com les empreses treballen juntes per oferir coses que funcionin realment juntes, i no només en ecosistemes separats.

Hi ha hagut dues parts a SmartThings durant un temps: Samsung SmartThings i SmartThings originals. Samsung ja no fa cap maquinari SmartThings i ha dit que els futurs hubs estaran basats en programari. Molts usuaris estan preocupats per aquest canvi. Podeu parlar del futur full de ruta i de com moveu els SmartThings originals als nous SmartThings?

És una evolució. I ja fa temps que passa. Realment estem intentant unir aquests mons junts. La nostra història ha estat el centre i la comunitat amb totes les grans innovacions que han aportat. Però també estem veient una explosió massiva en l’adopció de SmartThings a través dels aparells i televisors Samsung.

Per tant, teniu un abisme entre els primers adoptants i innovadors, que realment saben com fer funcionar una casa intel·ligent, i l’usuari quotidià que té alguns dispositius intel·ligents i connectats, però que no té cap control sobre l’abast complet d’una casa connectada.

El creixement futur està realment en això [user], però no vol dir que vulguem deixar enrere aquest primer grup. Volem unir aquests dos i trobar maneres que la comunitat pugui innovar per fer que tota la plataforma SmartThings sigui millor per a tothom.

Quin és el futur del centre SmartThings amb la matèria a l’horitzó?

El concentrador SmartThings V3 autònom i el Aeotec SmartThings Hub s’actualitzarà per donar suport a Matter quan es llanci a la tardor. SmartThings s’està integrant més profundament a la cartera de Samsung, amb el programari SmartThings Hub integrat en televisors intel·ligents, monitors intel·ligents i refrigeradors Family Hub selectes de Samsung del 2022. Aquests dispositius també permetran als usuaris connectar una gran varietat de dispositius domèstics intel·ligents existents, ja que s’actualitzaran per obtenir el suport de Matter com a controlador, a mesura que el nou estàndard estigui disponible.

També tenim previst donar suport a Matter com a controlador al nostre SmartThings Hub V2. Això permetrà als nostres usuaris existents connectar i controlar els dispositius de Matter.

La nevera Samsung Family Hub s’actualitzarà per donar suport a Matter.
Imatge: Samsung

Els concentradors integrats tindran alguna ràdio sense fil de baixa potència, com ho fan els concentradors autònoms? Què passa amb Thread?

Els protocols sense fil de baixa potència són una part crucial de l’estàndard Matter i definitivament arribaran als productes Samsung SmartThings amb la funcionalitat de concentrador integrada. Més detalls vindran més endavant sobre la implementació real de la tecnologia Thread, però Thread és molt important per a nosaltres. La comunicació amb els dispositius Zigbee serà possible mitjançant el SmartThings Dongle, que permetrà connectar-se a una àmplia gamma de dispositius domèstics intel·ligents.

Dius que Samsung està integrant Matter com a controlador; això vol dir que els dispositius connectats de Samsung (rentadores, robots aspiradores, televisors, etc.) no estaran exposats a altres controladors Matter (com Amazon Alexa o Apple HomeKit)?

En efecte. Aquest any, centrarem els nostres esforços a portar Matter com a controlador a múltiples superfícies de la cartera de Samsung. Això vol dir que la majoria de televisors intel·ligents, monitors intel·ligents i frigorífics Family Hub de Samsung del 2022. Els SmartThings Hubs no actuaran com a pont de Matter, de manera que els dispositius que no siguin Matter no es connectaran ni s’exposaran a altres controladors de Matter. Dit això, els concentradors SmartThings habilitats per Matter continuaran donant suport als dispositius i protocols existents (per exemple, Zigbee, Z-Wave) per oferir als clients SmartThings opcions de connectivitat flexibles.

On veus que Matter pren SmartThings?

El panorama competitiu està canviant. És inevitable que hem arribat a aquest punt. En els primers dies de la casa intel·ligent, es tractava de “Com puc connectar un dispositiu?” i “Quina plataforma és la més flexible pel que fa a habilitar els tipus de protocols i dispositius més diferents?” Era un món fragmentat i ho teníem tot per treballar junts.

La matèria està ajudant a simplificar la manera com es connecten els dispositius. Ara, com està connectat ja no és el diferenciador. La matèria podria trigar un temps a desenvolupar-se i adoptar-se. No serà tot alhora, però definitivament és el futur.

Amb la connectivitat cada cop més estandarditzada, on competirà SmartThings en el futur serà diferent. L’experiència de l’usuari és l’espai competitiu que diferenciarà plataformes i empreses: coses al voltant dels casos d’ús a la llar, cuinar, cuidar les vostres mascotes, gestionar el consum energètic, ajustant la il·luminació correctament i tancant les portes a la nit. Tenir que aquestes coses funcionin i siguin senzilles i fàcils d’entendre perquè els usuaris puguin controlar les seves cases i gestionar bé les seves cases és el motiu pel qual ens entusiasma Matter.

Al mateix temps, sí que obliga a una evolució, un canvi, pel que fa a on es troben les àrees competitives i on es troben les àrees col·laboratives.

SmartThings va afegir una secció Life a la seva aplicació l’any passat per ajudar a automatitzar la cuina, la cura de l’aire, la cura de les mascotes i altres tasques domèstiques amb electrodomèstics Samsung.
Imatge: Samsung

Per què Samsung SmartThings serà un líder aquí? Què farà que l’usuari vulgui utilitzar SmartThings en lloc d’una altra plataforma per fer funcionar les seves cases intel·ligents un cop arribi Matter?

L’experiència de l’usuari, amb sort, és prou gran com per ser un diferenciador. Serà molt competitiu perquè hi ha una sèrie d’empreses que estan treballant per tenir el mateix objectiu de ser la gran experiència d’usuari a la qual poden accedir els clients per gestionar els seus dispositius Matter. Però un dels grans diferenciadors que tenim és la cartera de dispositius Samsung. I això és una cosa que ningú més té.

L’altra cosa és que SmartThings té un motor de rutines increïble per crear automatitzacions avançades. Altres empreses continuaran fent inversions i millores allà perquè això és realment fonamental per fer-ho bé. Però això ja és una cosa en què SmartThings té l’avantatge. I és una cosa en què seguim invertint.

La interoperabilitat i la possibilitat de connectar dispositius s’està estandarditzant. Però la connectivitat no és on passarà la competència. Es basa en l’experiència d’utilitzar aquestes coses i com funcionen amb les funcions a les quals podeu accedir en aquests dispositius. Això és quelcom que continuarà sent un punt diferencial per a SmartThings i per a Samsung.