La UE presenta un pla per prohibir totes les importacions de petroli a Rússia


Els preus del petroli van augmentar dimecres després que la Unió Europea anunciés plans per prohibir totes les importacions de petroli de Rússia, dient que el president Vladimir Putin “ha de pagar un preu alt” per la seva “brutal agressió” contra Ucraïna.

La presidenta de la Comissió Europea, Ursula von der Leyen, ha presentat propostes per a un embargament gradual del petroli, així com sancions contra el principal banc de Moscou per intentar aprofundir l’aïllament de Rússia.

Si segueix endavant, el pla marcaria una escalada important esforços europeus retallar el finançament de la màquina de guerra de Putin.

També amenaça amb augmentar els preus del combustible per als automobilistes i les empreses d’arreu d’Europa, que ja s’enfronten a costos rècord per omplir els seus dipòsits.

Brent crula referència internacional clau del preu del petroli, va augmentar 4 dòlars, o un 3,8 per cent, fins als 108,97 dòlars el barril.

Europa importa uns 3,5 milions de barrils de petroli i productes petroliers russos diaris, i també depèn del subministrament de gas de Moscou.

La UE té la intenció de deixar de comprar subministraments de cru rus d’aquí a sis mesos i productes refinats a finals d’any. Ja ha decidit implementar una prohibició total del carbó rus, però encara no ha pres mesures contra el subministrament de gas natural rus.

“Proposarem prohibir tot el petroli rus d’Europa”, va dir von der Leyen al Parlament Europeu a Estrasburg. “Aquesta serà una prohibició total d’importació a tota Rússia”, va dir entre aplaudiments a la cambra.

El pla, si s’acorda pels governs de la UE, marcaria un punt d’inflexió per al bloc comercial més gran del món, que depèn de l’energia russa i ha de trobar subministraments alternatius.

Tanmateix, von der Leyen ha admès que serà difícil que el pla obtingui el suport unànime. Això es deu al fet que algunes nacions, incloses Hongria i Eslovàquia, han indicat que no estaran d’acord amb aquesta mesura. No està clar si aquests països rebran una exempció per part de la UE.

“Estem abordant la nostra dependència del petroli rus. I siguem clars, no serà fàcil perquè alguns estats membres depenen molt del petroli rus, però simplement ho hem de fer”, va dir.

La dificultat d’arribar a un consens la va deixar clara el ministre de Comerç txec, Jozef Sikela, que es va queixar dimecres que la política no tenia un pla de repartiment de càrregues.

Vehicles incendiats en un dipòsit de petroli a l’est d’Ucraïna

(AP)

“La proposta no inclou… com es distribuirà el buit, és a dir, com compartir-lo de manera justa, i una proposta sobre compres conjuntes i distribució conjunta”, va dir. Reuters. “Encara ho estem estudiant, però és un problema per a mi”.

El bloc també té previst eliminar Sberbank del sistema de transferència financera Swift i espera apuntar-se a tres emissores de l’estat rus, que la Sra. Von der Leyen va anomenar “bocalles que amplifiquen les mentides i la propaganda de Putin de manera agressiva”.

El president de la Comissió Europea també va dir que la UE hauria de sancionar els soldats russos “que van cometre crims de guerra a Bucha”, el suburbi de Kíev on es van descobrir centenars de cossos després de la retirada de les forces del Kremlin de la zona.

“Això envia un altre senyal important a tots els autors de la guerra del Kremlin: sabem qui sou. Et farem responsables. No us sortireu amb això”, va dir la senyora von der Leyen.

Oleg Ustenko, conseller econòmic en cap del president d’Ucraïna, Volodymyr Zelensky, va dir que la UE hauria d’anar més enllà.

“Els ucraïnesos han vist amb incredulitat com els nostres socis a la Unió Europea continuaven comprant combustibles fòssils russos, finançant crims de guerra al nostre país per valor de mil milions d’euros cada dia”, va dir.

“Ara per fi veiem acció. Tot i així, les empreses comercialitzen combustibles fòssils russos, enviant i transportant grans quantitats de petroli, gas i carbó rus a tot el món. Tenim un missatge senzill per a aquestes empreses: us estem observant. Ucraïna no oblidarà qui ens va donar suport, ni oblidarà els que van escollir el bàndol de Putin”.

Mentrestant, Mike Davis, el cap executiu de l’ONG Global Witness, va dir que les mesures de la UE “no s’ajusten totalment ni a la immediatesa ni a l’escala del problema”. Va afegir que la prohibició s’ha de produir abans, i també hauria de tenir com a objectiu el gas rus.

Fins i tot abans de les últimes notícies, s’esperava que la inflació a Gran Bretanya augmenti fins a un màxim dels 40 anys el 2022. S’espera que la inflació de l’índex de preus al consumidor arribi al 8%, provocant la davallada més pronunciada del nivell de vida des de la dècada de 1950, ja que els augments salarials no es mantenen. ritme.

Dijous, el Banc d’Anglaterra ha de lliurar el seu darrer informe d’inflació i decisió sobre els tipus d’interès. S’espera àmpliament que pugi les taxes del 0,7% a l’1% per intentar controlar la inflació.