Per què Severance és un dels millors programes de televisió


Helly R. es desperta com un
Ampliar / Helly R. es desperta com una “innie”.

Acomiadamentque recentment ha completat la seva primera temporada a Apple TV+, explora un món en què la gent pot realment separar la seva vida laboral i personal. Gràcies a un nou procediment desenvolupat per Lumon Industries, les persones poden bifurcar-se en “innies” (jos laborals) i “outies” (jos personals), sense compartir records. Això atrau persones com Mark, que va perdre la seva dona en un accident de cotxe i ha lluitat per superar el dol. Per què no oblidar tot aquest dolor durant vuit hores al dia?

Mark treballa al “pis tallat” a Lumon, un lloc que fa que la teva pròpia oficina, per molt dolenta que sigui, sembli Disney World. Però a Mark li agrada. O pensa li agrada. Mentrestant, nosaltres com a espectadors tenim algunes preocupacions. Què és, per exemple, en realitat fent tot el dia per Lumon? Què passa amb l’esgarrifós ambient de culte a tot arreu? Què li va passar al seu amic Petey? I per què la gent està tan entusiasmada amb les festes de gofres?

Si creieu que això sembla la configuració per a una distòpia de ciència-ficció corporativa, no us equivoqueu. Acomiadament fa una televisió fantàstica fora de la seva premissa. Dirigida per Ben Stiller, l’espectacle és divertit, absurd, depriment, misteriós, visualment diferent i, en definitiva, propulsor. Cada episodi adquireix velocitat, des de l’inici lent fins al final, fent que aquesta sigui una de les millors coses que hem vist fins ara el 2022. Heus aquí per què.

(Alguns spoilers menors a continuació)

Bellesa enmig de la banalitat

Acomiadament fa un truc enginyós: convertir oficines sense finestres, il·luminació fluorescent, mobles corporatius, sales de descans, escales, ascensors i passadissos blancs antisèptics en alguna cosa que passa de banal a amenaçador i, m’atreveixo a dir-ho?, meravellós.

La banalitat és prou clara. Els treballadors de Lumon se’ls anima amb “avantatges” corporatius ridículs, com ara trampes de dits i festes de gofres, fins i tot quan treballen en espais absurdament buits. Els treballadors responen als directius intermedis que mai semblen completament humans, fins i tot quan demanen a la gent que mostri “ulls amables” als altres. I el menjar que surt de la màquina expenedora —panses arrugades, algú?— és, en el millor dels casos, poc apetitós. El treball col·lectiu de l’equip pot ser “misteriós i important”, com diu un personatge, però això és un article de fe. Per a l’espectador, l’obra sembla un tedi.

Després ve l’amenaça en capes sobre la banalitat. Ens trobem amb Helly R. a una sala de conferències normal, però una on està tancada, estesa sobre la taula i amb una veu sense cos. Escoltem indicis de violència entre els departaments i ens tracten dites estranyes i de culte del “Manual”. Un personatge pateix al·lucinacions inquietants. Un tallapaper es reutilitza com a arma amenaçadora. L’empresa té un pla misteriós per fer… alguna cosa. La sala de descans és un lloc molt dolent per estar. Tan Acomiadament ocupa el seu lloc en una llarga línia de distòpies corporatives.

Però entre l’amenaça, també sentim una sensació creixent de meravella. El soterrani laberíntic és un laberint que Lumon ha prohibit als seus empleats cartografiar. Per què? No ho sabem. Però seguim el nostre equip d’estimables perdedors de Lumon, ja que ells, com els nens petits, s’allunyen més del que permeten els seus tutors. El nostre equip descobreix coses noves. Troben altres departaments, amb l’indici que molts més esperen ser revelats. Exploren una estranya ala perpetua. En troben alguns, error, petits quadrúpedes alimentats amb biberó (per no ser massa spoiler). Lumon pot ser esgarrifós, però la seva gent encara respon a la bellesa quan la troben, com fan en Burt i l’Irving a la sala de plantes.

Entre tot el misteri semblant a un laberint, el nostre equip comença a establir connexions: entre departaments, entre jos interiors i exteriors, entre ells. La gent creix, en part gràcies a un ridícul llibre d’autoajuda que arriba al pis tallat. Les famílies, els amants i els nens són cada cop més importants.

Acomiadament és una paròdia d’oficina. És una història de distòpia corporativa i esquemes malvats. Però també és un espectacle sobre la curació, l’empatia, la nova vida i el creixement emocional en condicions poc prometedores. Mantenir tots aquests elements junts dóna a l’espectacle un impacte peculiar.

—Nate Anderson, editor adjunt