Un iot de 300 milions de dòlars de l’oligarca rus Suleiman Kerimov decomissat per Fiji a petició dels Estats Units | OPA


Les forces de l’ordre de Fiji van executar una ordre de confiscació per congelar el motor iot Amadea (l’Amadea), un vaixell de luxe de 348 peus propietat de l’oligarca rus Suleiman Kerimov. Les forces de l’ordre de Fiji, amb el suport i l’assistència de l’FBI, van actuar d’acord amb una sol·licitud d’assistència jurídica mútua del Departament de Justícia dels EUA després de l’emissió d’una ordre d’embargament del Tribunal de Districte dels Estats Units per al Districte de Columbia, que va determinar que l’Amadea és subjecte a la confiscació en funció de la causa probable de les violacions de la llei dels EUA, inclosa la Llei de poders econòmics d’emergència internacional (IEEPA), blanqueig de capitals i conspiració.

L’Oficina de Control d’Actius Estrangers del Departament del Tresor dels EUA va designar Kerimov com a part d’un grup d’oligarques russos que es beneficien del govern rus mitjançant la corrupció i la seva activitat maligna a tot el món, inclosa l’ocupació de Crimea. En sancionar Kerimov, el Departament del Tresor també va citar Kerimov com a funcionari del govern de la Federació Russa i membre de l’advocat de la Federació de Rússia.

Segons els documents judicials, Kerimov era propietari de l’Amadea després de la seva designació. A més, Kerimov i els que actuaven en nom seu i en benefici seu van fer que les transaccions en dòlars dels EUA s’enviessin a través d’institucions financeres nord-americanes per al suport i manteniment de l’Amadea.

“Aquesta sentència hauria de deixar clar que no hi ha cap amagatall per als béns de les persones que violin les lleis dels EUA. I no hi ha un amagatall per als actius dels delinqüents que permeten el règim rus”, va dir el fiscal general Merrick B. Garland. “El Departament de Justícia serà implacable en els nostres esforços per demanar comptes als qui faciliten la mort i la destrucció que assistim a Ucraïna”.

“El mes passat, vaig advertir que el departament tenia els ulls posats en tots els iots comprats amb diners bruts”, va dir la fiscal general adjunta Lisa O. Monaco. “Aquesta confiscació del iot hauria de dir a tots els oligarques russ corruptes que no es poden amagar, ni tan sols a la part més remota del món. Utilitzarem tots els mitjans per fer complir les sancions imposades en resposta a la guerra no provocada i injustificada de Rússia a Ucraïna”.

“Aquesta confiscació demostra la persistència de l’FBI a perseguir els oligarques russos sancionats que intenten eludir la responsabilitat pel seu paper en posar en perill la nostra seguretat nacional”, va dir el director de l’FBI, Christopher Wray. “L’FBI, juntament amb els nostres socis internacionals, seguirà buscant aquells individus que contribueixen a l’avenç de les activitats malignes de Rússia i s’assegurarà que siguin portats davant la justícia, independentment d’on, o com, intentin amagar-se”.

“Aquesta confiscació del vaixell de Suleiman Kerimov, l’Amadea, a gairebé 8.000 milles de Washington, DC, simbolitza l’abast del Departament de Justícia mentre continuem treballant amb els nostres socis globals per trencar la sensació d’impunitat d’aquells que han donat suport a la corrupció i el patiment de tants”, va dir el director Andrew Adams de Task Force KleptoCapture. “Aquest grup de treball continuarà fent servir tots els recursos disponibles en aquesta sèrie multinacional sense precedents d’accions d’aplicació contra el règim rus i els seus facilitadors”.

“El Servei de Mariscals dels Estats Units continuarà aportant la nostra experiència en suport dels esforços de la Task Force per prendre possessió dels béns confiscats dels oligarques russos durant aquestes operacions de confiscació”, va dir el director Ronald L. Davis del Servei de Mariscals dels EUA.

La confiscació es va coordinar a través del Task Force KleptoCapture del Departament de Justícia, un grup de treball interinstitucional d’aplicació de la llei dedicat a fer complir les sancions generalitzades, els controls d’exportacions i les contramesures econòmiques que els Estats Units, juntament amb els seus aliats i socis estrangers, han imposat en resposta a la decisió de Rússia. invasió militar no provocada d’Ucraïna. Anunciat pel fiscal general el 2 de març i sense l’Oficina del fiscal general adjunt, el grup de treball continuarà aprofitant totes les eines i autoritats del departament per combatre els esforços per evadir o soscavar les accions col·lectives dutes a terme pel govern dels EUA a resposta a l’agressió militar russa.

En rebre una sol·licitud d’assistència jurídica mútua dels Estats Units, les autoritats de Fiji van executar la sol·licitud i van obtenir una ordre de confiscació nacional d’un tribunal de Fiji.

Es creu que l’Amadea, Organització Marítima Internacional número 1012531, val uns 300 milions de dòlars o més. El iot es troba ara a Lautoka, Fiji.

L’Oficina de Camp de Nova York de l’FBI està investigant aquest assumpte amb l’ajuda de l’Oficina d’Adjunt Jurídic de l’FBI a Canberra, Austràlia, el Servei de Seguretat Diplomàtica del Departament d’Estat i l’Ambaixada dels Estats Units a Suva, Fiji.

L’advocat litigis Andrew D. Beaty, de la Secció de Contraintel·ligència i Control d’Exportacions de la Divisió de Seguretat Nacional, i l’advocat judicial Joshua L. Sohn, de la Secció de Blanqueig de Diners i Recuperació d’Actius de la Divisió Penal, s’encarreguen de la confiscació. L’Oficina d’Afers Internacionals del Departament de Justícia, l’Oficina de l’Advocacia dels Estats Units per al Districte de Columbia, Duanes i Protecció de Fronteres i el Servei de Comisaris dels Estats Units van oferir una assistència important. Els Estats Units agraeixen a les autoritats de Fiji la seva cooperació en aquest assumpte.